Jak na ten nejlepší svařák.

Vánoční trhy, zasněžené horské hřebeny, čas s blízkými… To všechno nám připomíná vánoční svařák. Po úspěšném burčákovém seriálu jsme se rozhodli napsat svařákový speciál a podělit se s vámi o naše zkušenosti a tipy, které jsme za 10 let práce s víny nasbírali. Odkud se svařené víno vzalo? Jak vybrat správné víno, na co dát pozor a jak udělat ten nejlepší svařák? Na to, abyste si doma připravili pokaždé skvělý domácí svařák nemusíte být Pohlreich. Přesto se pár triků přece jen hodí znát. Čtěte dál.

vánoční svařák

Jaké vybrat víno?

Základem každého dobrého svařeného vína je dobré víno. Pokud ošidíte základ, nikdy nemůžete získat skvělý výsledek. Víno nemusí být drahé. Důležité je, aby vám chutnalo jen tak. A klidně byste si takového vína dali skleničku.

Svařák z červeného vína.

Tohle je klasika. Doporučujeme středně plná vína s ovocným projevem. My máme na červené svařené víno nejraději Rulandské modré nebo Dornfelder. Svařák z Dobrotéky je z cuvée z obou odrůd a můžete si ho u nás koupit v lahvi i praktickém bag-in-boxu

Moc lehké víno bude v chuti působit vodově. Naopak výrazná tříslovina ve víně ve výsledku působí kostrbatě a dodá svařenému vínu hrubou strukturu chuti, kterou koření ještě zintenzivní.

Nemá cenu dávat do svařáku dražší vyzrálejší vína. Aroma koření je tak výrazné, že hodně drobných chuťových nuancí potlačí, a to by byla škoda.

Svařák z bílého vína.

Méně běžná alternativa, která ale má své kouzlo. Můžete použít základní recept a dojdete k výsledku, který vás potěší. 

Anebo pozměnit koření a ovoce podle charakteru vína. 

Do bílého svařeného vína se jako ovocná složka hodí jablíčko, grepfruit, citron nebo pomeranč. Na doslazení je skvělý voňavý med. Harmonicky působí vanilka, zázvor nebo kardamom. V Dobrotéce na bílý svařák používáme Veltlínské zelené (které máme stejně jako červené na lahvi i v bag-in-boxu). Pravidla jsou podobná, jako u červeného – dobrý základ, vyvážené ovocné aroma, trochu kyselinky, ale nic extrémně komplexního, co by koření přebilo. Dobré a nekomplikované pití.

Náš top recept na svařák.

Existují dva základní postupy přípravy. Jednodušší způsob – víno a všechny ingredience dáte do hrnce, zahřejete na nižší teplotu a koření v podstatě louhujete ve víně. Takový postup Vám možná ušetří čas při přípravě, ale výsledek nebude nic moc.

My doporučujeme pracnější postup, ale výsledek je o to lepší. Poctivý svařák z karamelového základu.  Je potřeba si dát pozor, abyste se vyhnuli pár začátečnickým chybám, ale nebojte se. Na konci budete mít voňavý svařák jako z Dobrotéky. Tak pojďme na to.

Koření na svařák

Základní ingredience
1 l dobrého červeného vína
2 ks celé skořice
10 ks hřebíčku
0,5 – 1 ks badyánu
třtinový cukr
citron

1/ V hrnci si připravíme karamelový základ.
Do hrnce dejte cukr a pomalu ho zahřívejte, dokud nezíská zlatavou barvu

2/ Karamel zředíme vodou a přidáme koření.
Přidáme vodu (stačí cca 1 – 1,5 dcl) a do ní přidáme koření – skořici, hřebíček a badyán. Vodu vyvaříme na polovinu. 

3/ Přidáme víno a ohřejeme.
Celý obsah hrnce už jen ohřejeme na 60 °C, dochutíme citrónem nebo pomerančovou šťávou a podáváme. Dejte si pozor, aby se víno opravdu jen ohřálo a nevařilo, abyste nepřišli o alkohol.

Svařák raz dva „lajfhek“, který musíte zkusit

Zdá se vám postup příliš pracný? Máme pro vás „lajfhek“ v podobě „našeho“ koření Svařák raz dva.

Recepturu jsme pilovali pět let než se nám ji povedlo doladit k dokonalosti. Je v ní všechno, co do dobrého svařáku patří. A nic, co do něj nepatří.

jak vznikl nápad na tekuté koření?

Když jsme hledali dobrý svařák pro Dobrotéku, obešli jsme nejdříve konkurenci a ochutnali všechny svařáky, které nám prošly rukama. Hned na začátku jsme si řekli, že již hotové svařáky (směs blíže neurčenou, kterou koupíte ve velkoobchodu a jen ohřejete – to, s čím se setkáte u většiny pouličních no-name stánků) jsme prodávat nechtěli. Po jejich ochutnání nás rychle přešla chuť a nic v takové kvalitě, kterou jsme chtěli, jsme na trhu nenašli. A tak jsme šli vlastní cestou.

Čerstvost je základ

Když jsme začínali v našich vinotékách vařit svařák pro zákazníky, všichni byli jeho chutí nadšení. Ale jak to udělat, aby svařák chutnal pořád stejně skvěle, když ho bude v pondělí vařit Pavel, v úterý Katka a ve středu někdo další… to jsme potřebovali vychytat.

Jenomže. Svařák chutná vždy nejlépe čerstvý. Svařák, který leží ve várnici oxiduje – rychle ztrácí na chuti i kvalitě. Koření, které se v takovém svařáku louhuje delší dobu než by mělo, předá do vína nežádoucí látky, které v něm nechají nepříjemnou pachuť. Ani předvařený kotel svařáku pro nás nebyla cesta.

Koření na svařák
Na velikosti záleží

Je rozdíl, jestli vaříte skleničku nebo deset litrů svařáku. Stejně jako je rozdíl vařit jednu porci nebo celý hrnec guláše. Vína z Champagne, která zrají v různých formátech lahví zkrátka chutnají jinak. Stejné je to i se svařákem. Pokud uvaříte skleničku nebo hrnec svařáku, v chuti bude zásadní rozdíl. Větší objemy Vám dají čas a prostor chuť vyladit do posledního detailu.

Po pěti letech vývoje a ladění receptury jsme náš recept vyšperkovali a rozhodli jsme se, že si ho nenecháme pro sebe – přišli jsme se Svařákem raz dva. Chtěli jsme, aby „naše“ koření bylo opravdu jen z koření. Chutnalo čistě a nebyla v něm zbytečná éčka či barviva. Proto si ho vyrábíme sami – ze skořice, hřebíčku, badyánu, cukru a citronové šťávy. Nic víc, nic míň.

„Naše“ koření jen přidáte do dobrého vína, ohřejete a máte hotovo. Krásný voňavý svařák je na světě. Jednoduše uděláte jednu skleničku i celý hrnec svařáku, který bude chutnat vždy výborně – doma i na cestách. Nepřijdete o aroma vína a ani o procento alkoholu. Nehrozí hořkost po hřebíčku, spálený cukr či chybějící citrón.